העיתון המקצועי לענייני מסים

עורכים מקצועיים: יעקב גולדמן, עו"ד. אורי גולדמן, עו"ד
מנהל מערכת: אורי גולדמן, עו"ד

יום ב' 23.11.2020

תסדיר: 2020-11-23

סכנת השומה החלקית במע"מ

גירסה להדפסהגירסה להדפסה
מספר הגיליון: 
751
תאריך: 
17/11/2017
מחבר: 

ישראל בן ציון, עו"ד

ישראל בן ציון, עו"ד

בוגר במשפטים (בהצטיינות) מהקרייה האקדמית קריית אונו . 

 סכנת השומה החלקית מגיעה גם למע"מ

עו"ד ישראל בן ציון

אחד העקרונות החשובים ביותר בדיני המס (ובכלל) הינו עיקרון הוודאות, עיקרון לפיו חוקי המס והתנהלות רשות המיסים, צריכים להביא למצב בו הנישום יודע בוודאות, מה יהיו השלכות המס על פעולות שברצונו לבצע, עוד לפני שהוא מבצע את אותן הפעולות.

אחד העקרונות החשובות ביותר בעולם המשפט, הינו עיקרון סופיות הדיון, לפיו כשנושא מסוים נדון והוכרע, הוא לא נפתח שוב מחדש אלא במקרים חריגים במיוחד.

הצעת החוק מיום 8/6/16, לתיקון סעיף 77 לחוק מע"מ, מציעה פגיעה חמורה בשני עקרונות אלו, שכן לפי הצעת החוק, מעתה ניתן יהיה לכל תקופת דיווח להוציא פעמיים שומה:

פעם אחת שומה שתכונה "שומה חלקית" ותתייחס לנושא אחד באותה תקופת דיווח, (לדוגמא לתשומות שקוזזו מעוסק כלשהו), ולאחר שהצדדים ידונו בשומה החלקית ויגיעו להסכמה, (או להסכמה שבשתיקה או בלית ברירה), על תוספת המס שתיקבע בשומה החלקית, יוכל מנהל מע"מ מבלי להיות כבול להוראות סעיף 147 לחוק, להוציא שומה נוספת "רגילה" ולדרוש עוד תוספת מס לאותה תקופת ביקורת, לאחר שעניין השומה החלקית כבר חלוט ומונח בכיסו. 

בכך למעשה מעגן המחוקק את שיטת הסלאמי בכל הנוגע לשומות מע"מ, מעתה יוכלו מבקרי מע"מ להוציא שומה לעניין תקופת דיווח כלשהי, להתדיין מול הנישום, להגיע לתוצאות סופיות, לעיתים בפסק דין חלוט בבית המשפט, לעיתים בהסכמה, ולאחר מכן לערוך שומה נוספת לאותה תקופת דיווח כביכול לא אירע דבר.

אמנם, התיקון גם יוצר יתרון, בכך שיוכלו מבקרי מע"מ לדון ולבדוק נושא ספציפי ולהוציא לגביו שומות ולהגיע להסכמות, מבלי לחשוש כי בכך הם סוגרים את תקופת הביקורת, אך ככל הנראה הנזק יעלה על התועלת, ורק ימים יגידו האם מבקרי מע"מ ישתמשו בכלי זה שניתן להם במידתיות למקרים ספציפיים מיוחדים, או שמא מעתה לא יוציאו עוד שומות רגילות אלא שומות חלקיות בלבד.
 

 

 

 

אין האמור באתר מהווה יעוץ משפטי, יעוץ מקצועי, חוות דעת, סקירת המצב המשפטי ו/או הדין הרלבנטי.

ליעוץ משפטי ניתן ליצור קשר עם משרד עורכי הדין גולדמן ושות'

הנני מסכים/מסכימה לתקנון האתר.