העיתון המקצועי לענייני מסים

עורכים מקצועיים: יעקב גולדמן, עו"ד. אורי גולדמן, עו"ד
מנהל מערכת: אורי גולדמן, עו"ד

יום ד' 21.10.2020

תסדיר: 2020-10-21

הטבות מס לתושבי הפריפריה

גירסה להדפסהגירסה להדפסה
מספר הגיליון: 
692
תאריך: 
20/02/2014
מחבר: 

מיכאל כשכאש, עו"ד

מיכאל כשכאש, עו"ד


עורך דין במשרד גולדמן ושות'.

בוגר הפקולטה למשפטים במרכז האקדמי למשפט ולעסקים ברמת-גן, שנת סיום לימודים 2012

סיים התמחות בפרקליטות מחוז ת"א (מסוי וכלכלה). התקבל לחברות בלשכת עורכי הדין בישראל ביוני 2013

מתמחה בעבירות כלכליות, בניהן: עבירות לפי פקודת מס הכנסה, חוק מס ערך מוסף, חוק מיסוי מקרקעין  והחוק לאיסור הלבנת הון.

 

 

 
ביום 16.02.2014 אישרה הממשלה קריטריונים חדשים למתן זיכוי במס הכנסה לתושבי יישובים פריפריאליים, בהתאם להוראת סעיף 11 לפקודת מס הכנסה (נוסח חדש), התשכ"א-1961. הקריטריונים החדשים אמורים להיכנס לתוקף ב–2015, בכפוף לאישור התקציב בכנסת, וצפויים להביא לכך ששישה יישובים ייגרעו מרשימת היישובים המוטבים. הישובים שיוסרו מן הרשימה הקיימת הם: כפר ורדים, שבי ציון, נתיב השיירה, הקיבוצים יחיעם ועברון והיישוב הערבי - שייח דנון. שיעור ההטבה אמור להיקבע בעת הדיונים על תקציב המדינה לשנת 2015.
הסיבה והעיתוי לשינוי הקריטריונים בשבוע החולף, קשורה בכמה עתירות תלויות ועומדות שהוגשו לבג"ץ נגד המדינה, בהן נטען כי הטבות המס לתושבים בפריפריה ניתנו עד כה באופן בלתי שוויוני, שהוביל להפליה בעיקר בקרב יישובים ערביים. הממשלה נדרשה על ידי בג"ץ לקבוע עד סוף פברואר 2014, קריטריונים ברורים ושוויוניים למתן הטבות מס לתושבים בפריפריה.
בהתאם לכך, ולצורך קביעת הקריטריונים הוחלט על הקמת ועדה בראשות בועז סופר, מי שהיה סמנכ"ל רשות המסים. בהתאם להמלצות הועדה נקבע כי הזכות להטבת מס תיקבע לפי שלושה קריטריונים שונים:
 
·        המצב הסוציו־אקונומי של היישוב;
·        ריחוקו הגיאוגרפי ממרכז המדינה;
·        קרבתו לגבול.
 
כמו כן קבעה הועדה תנאי סף לפיהם תושבים ביישובים שבהם- יותר מ–75 אלף תושבים או שמדורגים בשני האשכולות החברתיים-כלכליים העליונים, לא יהיו זכאים להטבה.
יוצא אפוא, שעל פי המלצות הועדה 230 ישובים חדשים היו אמורים להצטרף ל- 180 היישובים הקיימים, כאשר רק יישוב אחד – כפר ורדים אמור היה להיגרע מהרשימה, היות שהוא מדורג באשכול כלכלי-חברתי גבוה.
הקריטריונים החדשים אומנם מבוססים על המלצות ועדת סופר, אם כי נערכו בהן (בהמלצות) כמה שינויים, כאשר הבולט בהם הוא הגדלת משקלו של קריטריון הקרבה לגבול, על חשבון הקטנת משקלו של הקריטריון הכלכלי-חברתי. כך, למשל, חמשה מבין שישה הישובים שצפויים להיות מוסרים מן הרשימה, הם– שבי ציון, נתיב השיירה, שייח דנון, כפר ורדים ויחיעם הסמוכים לנהריה. בעוד ששבי ציון, כפר ורדים ונתיב השיירה הם יישובים "מבוססים" יחסית, הקיבוץ יחיעם וכן היישוב הערבי שייח דנון כלל אינם כאלה. כמו כן, 35 התנחלויות מקשטות את רשימת היישובים החדשים הזכאים להטבת המס.
יוצא אפוא שלפי החלטת הממשלה, עם היישובים המוטבים נמנים 48 יישובים ערביים, דרוזיים ובדוויים ו- 35 התנחלויות בגדה המערבית ובבקעת הירדן.
יו"ר מרצ, זהבה גלאון, אמרה בתגובה להחלטת ממשלה: "ההתנחלויות נהפכו למגזר מועדף. 35 התנחלויות ייהנו מהטבות מס שיאפשרו את הקמת מדינת הרווחה של ישראל ביהודה ושומרון, בין אפרת לבית אל. אין שום הצדקה לצ'פר התנחלויות, שגם כך נהנות מפטורים ומענקים, על חשבון יישובים בפריפריה ומעמד הביניים".
כשלעצמי אני סבור שהחלטת הממשלה הוציאה את המלצות ועדת סופר מהקשרן. אחת ממטרות מערכת המס היא חלוקת העושר בחברה. מטרה זו מושגת אפוא בדרך של יצירת איזון נכון וראוי בין חלקים שונים באוכלוסייה ובהגנה על השכבות החלשות בחברה. הדוגמא הקלאסית למימוש מטרה זו היא כמובן הטלת מס על בעלי המשכורות הגבוהות על-מנת לשחרר בעלי ההכנסות הנמוכות מנטל המס. אך בכך לא סגי – מערכת המס עושה שימוש גם בכלים אחרים, ביניהם: פטורים לפרטים מסוימים בחברה, עשיית שימוש במנגנון מס שלילי וכן שימוש בנקודות זיכוי. על לא אחת מוטלת ביקורת על כך שלא ניתן להשתמש ב"כלי המיסוי" כדי לעודד אוכלוסיות חלשות, שכן הדבר פותח פרצות ו"טלאים" רבים באחידות המס וכו', וכי עדיפה מערכת שונה של הטבות, אך במקרה זה, ברור כי היא הפחתת נטל המס שרובץ על השכבות החלשות באוכלוסייה. לפיכך, סבורני שלו היתה הממשלה מאמצת את המלצות ועדת סופר כמות שהן ומבלי שהיתה מעניקה את הבכורה לקריטריון הקרבה לגבול על פני הקריטריון הכלכלי-חברתי, ניתן היה לראות בהחלטה ככזו המגשימה את המטרה האמורה.  

 

 

 

אין האמור באתר מהווה יעוץ משפטי, יעוץ מקצועי, חוות דעת, סקירת המצב המשפטי ו/או הדין הרלבנטי.

ליעוץ משפטי ניתן ליצור קשר עם משרד עורכי הדין גולדמן ושות'

הנני מסכים/מסכימה לתקנון האתר.