העיתון המקצועי לענייני מסים

עורכים מקצועיים: יעקב גולדמן, עו"ד. אורי גולדמן, עו"ד
מנהל מערכת: אורי גולדמן, עו"ד

יום ד' 29.06.2022

תסדיר: 2022-06-29

הלוואות לעסק - מתי כדאי לקחת ?

לא מעט עסקים, גדולים וקטנים, מתמודדים עם השאלה, מתי נכון מצידם לקחת הלוואה אשר תאפשר להם להגדיל את העסק, להיכנס אל תחומים חדשים, לגייס כוח אדם ובאופן כללי, להגדיל את תקציב העסק.

הלוואות לעסקים הם דבר הכרחי, ולא משנה באיזה תחום הם עוסקים, על מנת לאפשר להם להתפתח, להיכנס לשווקים חדשים, לגייס כוח אדם נוסף, לרכוש מכונות וציוד, ולא פעם בשביל להתקיים. עסקים קטנים למשל, שאינם יכולים לכלכל את עצמם בעזרת ההכנסות שהם יוצרים, חייבים לקחת הלוואה בשביל שהם יוכלו להמשיך ולהתקיים, עד שיעמדו על הרגליים בכוחות עצמם. 
הלוואות לעסק - מתי כדאי לקחת
עולה שאלה, מתי כדי לקחת הלוואה, האם הלוואות לעסקים הן טובות בכל תנאי, בכל מצב, והאם כל עסק בהכרח זקוק להלוואות כאלה. על פניו, כלכלה של מדינה לא יכולה להתקיים אם עסקים לא יכולים לקבל הלוואות, אך זה לאאומר בהכרח, שכל עסק חייב לקחת, ובטח שזה לא אומר, שבכל מצב ובכל זמן, עסקים צריכים לקחת הלוואות. 
לפני שאנחנו נסביר מתי כדאי לקחת, מתי נכון לעסק לבקש הלוואה בסדר גודל כזה או אחר, צריך להזכיר נקודה משמעותית. גם עסקים, גדולים וקטנים, שלוקחים הלוואות מחויבים להחזיר אותן, בדיוק כמו אנשים פרטיים. גם במקרה של עסקים, עצם זה שהם לוווים כסף מגורם חיצוני, יכול להשפיע מהותית על התנהלות העסק ועל הדרך בה מתייחסים אליו. עסק שבנוי מהלוואות, עלול לקרוס מהר מאוד, מאחר והוא יידרש כל הזמן להחזיר הלוואות ולא יוכל בהכרח להתפתח באופן עצמאי. 
אז מתי נכון לקחת הלוואות
יש כמה נקודות שיכולות לענות על שאלה זו. 
ראשית, עסק שנמצא בתחילת דרכו, על מנת שהוא יוכל להתפתח, צריך מן הסתם, מבנה, כוח אדם, מכונות, ציוד, כלים לשיווק ופרסום ועוד. הוא לא יוכל להשיג את כל זה, אם אין לו את התקציב המתאים. סביר להניח שבשלב זה אין לו הכנסות, וההון העצמי לא בהכרח מספיק. כאן, זה יהיה נכון לקחת הלוואה בשביל להתחיל ולהתקדם הלאה. 
שנית, עסק שנמצא בתהליך התפתחות, בתהליך התקדמות, יכול לחפש לעצמו שווקים חדשים, יכול לחפש מוצרים ושירותים חדשים שהוא רוצה לפתח ולקדם. ייתכן מאוד שעדיף לו לקחת הלוואה אותה הוא יחזיר על פני תקופה, מאשר להוציא כסף נזיל, באופן מיידי. כך הוא גם שומר רזרבות לעתיד, וגם לא מהמר על מה שיש לו. 
שלישית, עסק שנמצא במצב של משבר, אז מן הסתם הוא יידרש לקחת הלוואה בשביל שיוכל לצאת ממנו. אומנם, התנאים במקרה כזה יהיו הרבה יותר מורכבים, הוא יצטרך להתייעל, לפטר עובדים, לסגור סניפים, אך ההלוואה תוכל לעזור לו לצאת מהמשבר, ולחזור לאט לאט לעמוד על הרגליים, אולי אפילו לחזור למצבו המקורי, לפני שנכנס למשבר.

"אי עמידה בפירעון ההלוואה עלולה לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל."

מס פקס בע"מ
רח' החשמונאים 90
קומה 2
תל אביב ת.ד 20445

טל. 03-6966733
פקס. 03-6966744

info@masfax.co.il

 

 

 

אין האמור באתר מהווה יעוץ משפטי, יעוץ מקצועי, חוות דעת, סקירת המצב המשפטי ו/או הדין הרלבנטי.

ליעוץ משפטי ניתן ליצור קשר עם משרד עורכי הדין גולדמן ושות'

הנני מסכים/מסכימה לתקנון האתר.