העיתון המקצועי לענייני מסים

עורכים מקצועיים: יעקב גולדמן, עו"ד. אורי גולדמן, עו"ד
מנהל מערכת: אורי גולדמן, עו"ד

יום ד' 29.06.2022

תסדיר: 2022-06-29

15 עובדות שכדאי לכם לדעת על קופות גמל להשקעה

 קופות גמל להשקעה הן מוצר חיסכון חדש המהוות אפיק חיסכון יעיל, נוח ומשתלם. הנה 15 עובדות שכדאי לכם לדעת על קופות הגמל להשקעה:

 1. קופות הגמל להשקעה הושקו לראשונה ע"י משרד האוצר בסוף שנת 2016, ומאז הן הפכו להיות לאחד ממכשירי החיסכון הפופולאריים ביותר בישראל.

 2. מטרתן המרכזית של קופות הגמל להשקעה היא לאפשר לציבור הרחב לייצר לעצמו חיסכון משמעותי נוסף, בנוסף לחסכונות הפנסיוניים הקיימים.

 3. קופות הגמל להשקעה הן מוצר חיסכון גמיש במיוחד, המאפשר לעבור בין מסלולי חיסכון שונים (ללא קנסות או עמלות) עם אופציה על שמירה של נזילות כספית. למעשה, קופות גמל להשקעה יכולות להתאים לכל אחד – החל ממי שמעוניינים לחסוך בטווח הקצר והבינוני, ועד למי שמעוניינים לחסוך בטווח הארוך.

 4. ברמת העיקרון, את כספי קופת הגמל ניתן למשוך בכל עת. יחד עם זה, משיכת כספים המתבצעת לפני גיל 60 תחייב את החוסך במס רווח הון בשיעור של 25% (מס רווח-הון הוא מס מיוחד אשר מוטל על הרווחים שנצברו בקופת הגמל). משיכה כקצבה שתתבצע לאחר גיל 60, תאפשר לחוסך ליהנות מ- פטור מס מלא על כספי קופת הגמל.

 5. כל אדם בוגר יכול לפתוח קופת גמל להשקעה – ללא כל קשר לגילו או לתחום עיסוקו (זו יכולה גם להיות השקעה מצוינת בבניית עתידם הכלכלי של ילדכם).

 6. בקופת הגמל להשקעה - ניתן להפקיד סכומים המגיעים לתקרה שנתית של עד 70,000 ₪. את הסכום הנ"ל ניתן להפקיד באמצעות הפקדות חודשיות (הוראת קבע), דרך הפקדה חד פעמית או דרך שילובן של שתי האופציות גם יחד. חשוב להוסיף, כי אופציית ההפקדה תעמוד לזכותו של כל אדם בעל קופת גמל להשקעה, כך שמשפחה בת 4 נפשות למשל, יכולה לחסוך עד 280,000 שקלים מדי שנה!

 7. קופות הגמל להשקעה אינן מוגבלות למגזר פיננסי יחיד, והן יכולות להתאים גם לשכירים וגם לעצמאים.

 8. לרוב ניתן לקבל הלוואה בסכום של עד 80% מהכספים שנחסכו בקופה בתנאים אטרקטיביים ובריבית נמוכה.

 9. קיימים "דמי ניהול" עבור ניהול קופות הגמל להשקעה. בממוצע, דמי הניהול נעים בשיעור אטרקטיבי בטווח שבין 0.7% - 0.9%.

 10. בהמשך לסעיף הקודם, בתי ההשקעות הם הגופים הפיננסיים המרכזיים אשר עוסקים בניהולן של קופות גמל להשקעה (מומלץ לבצע השוואה בין כמה גופים שונים בכדי למצוא את התנאים האופטימאליים ביותר עבורכם).

 11. ניתן להשתמש בכספים מקופת הגמל כקצבה נוספת מעבר לקצבה הפנסיונית.

 12. מסוף שנת 2016 ועד לימינו, קופות הגמל להשקעה גייסו למעלה מ-6 מיליארד שקלים. בנוסף, רק בשנה החולפת (2018) נחסכו למעלה מ- 4 מיליארד שקלים על ידי הציבור.

 13. קופת הגמל להשקעה היא אחד משני אפיקי החיסכון הקיימים במסגרת תוכנית ה- "חיסכון לכל ילד" אשר הושקה ע"י משרד האוצר.

 14. קופות גמל להשקעה יכולות להוות פתרון אטרקטיבי עבור גמלאים שאינם מקבלים פנסיית מינימום (קצבה הפחותה מ- 4,500 ₪ בחודש). כך למעשה, הגמלאים עדיין זוכים לקבל הטבות מס, וזאת למרות שהם אינם זכאים להן עפ"י תיקון 190 לפקודת מס ההכנסה.

 15. קופות גמל להשקעה מזכירות במידת מה את קרנות הנאמנות ואת פוליסות החיסכון והפיקדונות. הדמיון הוא בכך שתחומי ההשקעה של קופות הגמל מקבילים לאלו של קרנות הנאמנות ופוליסות החיסכון והפיקדונות. למרות זאת, קופות הגמל הן עדיפות משום שהן מאפשרות מעבר בין מסלולי חיסכון ללא תשלומי קנס ו/או עמלות.


מס פקס בע"מ
רח' החשמונאים 90
קומה 2
תל אביב ת.ד 20445

טל. 03-6966733
פקס. 03-6966744

info@masfax.co.il

 

 

 

אין האמור באתר מהווה יעוץ משפטי, יעוץ מקצועי, חוות דעת, סקירת המצב המשפטי ו/או הדין הרלבנטי.

ליעוץ משפטי ניתן ליצור קשר עם משרד עורכי הדין גולדמן ושות'

הנני מסכים/מסכימה לתקנון האתר.