העיתון המקצועי לענייני מסים

עורכים מקצועיים: יעקב גולדמן, עו"ד. אורי גולדמן, עו"ד
מנהל מערכת: אורי גולדמן, עו"ד

יום ד' 29.06.2022

תסדיר: 2022-06-29

תיאום מס - כל מה שרציתם לדעת

מהו תיאום מס? למי הוא מיועד וכיצד הוא מתבצע? כל מה שצריך וחשוב לדעת על תיאומי מס בכתבה שלפניכם.
תיאום מס הינו הליך המנוהל אל מול רשויות מס הכנסה ומטרתו למנוע מקרים בהם תדרשו לתשלום מס עודף לאורך שנת המס. הליכי תיאום מס מיועדים בין היתר לכל עובד שכיר או עצמאי המועסק ביותר ממקום עבודה אחד, עובדים שלאורך שנת המס החליפו מקום עבודה ביותר ממקום אחד ולגמלאים הנהנים גם מקצבת פנסיה חודשית וגם משכר עבודה ממקורות תעסוקה כאלו ואחרים.

חשוב לדעת: ללא תיאום מס אתם עלולים להידרש לתשלום מס הכנסה בהיקף של עד 48% מגובה השכר שלכם.

 

טפסים לתיאום

מה חשוב לדעת על הליכי תיאום מס?
תיאום מס הינו הליך המתבצע באמצעות טופס בקשה לתיאום מס אליו יש לצרך מסמכים ואישורים שונים היכולים להעיד על קיומה של הכנסה קבועה או מזדמנת הנוספת להכנסה העיקרית שלכם ו/או קבלת תשלומי דמי אבטלה, דמי לידה ותשלומים נוספים באמצעות ביטוח לאומי. כמו כן, תדרשו להוסיף לטופס הבקשה לתיאום מס גם צילומי תלוש משכורת ו/או קצבאות שונות להן אתם זכאים.
חשוב לדעת: ניתן להגיש בקשות לתיאומי מס באמצעות המעסיק הישיר שלכם ובמקרים אלו תדרשו לצרף לטופס הבקשה את צילום תלוש המשכורת של מקום העבודה המשני שלכם.
את הבקשה לתיאום מס ניתן להגיש לאורך כל שנת המס, כלומר עד סוף חודש דצמבר מדי שנה. במידה ולא הגשתם בקשה לתיאום מס לאורך שנת המס, תוכלו להשיב לעצמכם את תשלומי המס הגבוהים אותם שילמתם באמצעות הגשת בקשה לצורך החזר מס. במקרה של החזרי מס, תהיו זכאים לקבל תוספת ריביות מיום גביית המס ועד לקבלת דמי ההחזר.
את הבקשה לתיאום מס תדרשו להגיש בכל שנת מס וזאת על מנת להימנע מדרישה לתשלומי מס גבוהים בכל שנת מס. כיום, עומדת לרשותכם האפשרות להגיש בקשות לתיאומי מס גם באמצעות אתר האינטרנט של רשות המיסים. אפשרות זו רלוונטית עבור כל אילו מביניכם שהכנסותיהם השנתיות אינן גבוהות מכ-445,000 שקלים לערך.

 

בדיקת החזרי מס
 
מספר מילים על טופס 116 לתיאום מס
תיאום מס מתבצע באמצעות טופס 116 אותו תדרשו להגיש לרשויות המס באזור מגוריכם ו/או באמצעות אתר האינטרנט של רשות המיסים. בטופס זה, בנוסף לפרטים האישיים אודותיכם ומידע בנוגע להכנסות בן/בת הזוג וכדומה, תדרשו לציין את כל סוגי ההכנסה הקיימים על פי סדר יורד, כלומר, מקור ההכנסה העיקרי בראש הרשימה וכן הלאה. במידה והינכם מקבלי קצבאות שונות תדרשו לציין את שם המוסד ממנו אתם זכאים לקבלת דמי הקצבה החודשית.
לנוכח דרישת המס הגבוהה ללא תיאום מס (עד כ-48% מההכנסות), חשוב להפקיד על הליכי תיאום המס ובמידת הצורך להסתייע בשירותיו של רואה חשבון המתמחה בנושא.
לצפייה בסרטון קצר עם מספר טיפים ועצות בכל הקשור לתאומי מס – לחצו כאן
 
החזרי מס
 
המאמר נכתב החסות המומחים של נתיבים פיננסים – החזרי מס לשכירים
 
לוגו נתיבים פיננסים
 

 

מס פקס בע"מ
רח' החשמונאים 90
קומה 2
תל אביב ת.ד 20445

טל. 03-6966733
פקס. 03-6966744

info@masfax.co.il

 

 

 

אין האמור באתר מהווה יעוץ משפטי, יעוץ מקצועי, חוות דעת, סקירת המצב המשפטי ו/או הדין הרלבנטי.

ליעוץ משפטי ניתן ליצור קשר עם משרד עורכי הדין גולדמן ושות'

הנני מסכים/מסכימה לתקנון האתר.