העיתון המקצועי לענייני מסים

עורכים מקצועיים: יעקב גולדמן, עו"ד. אורי גולדמן, עו"ד
מנהל מערכת: אורי גולדמן, עו"ד

יום ד' 29.06.2022

תסדיר: 2022-06-29

הבדל במיסוי בין נשואים ללא נשואים (ידועים בציבור)

בשנים האחרונות חל גידול במספר הזוגות בישראל אשר חיים כידועים בציבור, כלומר זוגות שבחרו לחיות ביחד אך לא להתחתן. בין אם מדובר בזוגות צעירים שבחרו לא למסד את יחסיהם דרך הרבנות או באמצעות חתונה אזרחית, ובין אם מדובר בזוגות מבוגרים אשר התאלמנו או התגרשו, והעדיפו להתחיל מערכת זוגית חדשה מבלי למסד אותה. יש לציין עוד, שמלבדם יש זוגות נוספים שחיים כידועים בציבור, זוגות חסרי דת, חד מיניים, זוגות מעורבים מבחינה דתית ועוד. 

עוד לפני שחל גידול במספרים וכן בעקבות העלייה, נאלצה מדינת ישראל להתמודד עם ההשלכות בתהליך זה, בין היתר בכל מה שקשור למיסוי. כידוע, זוג נשוי רשום, זכאי לקבל הטבות מס שונות, ומן הסתם מצבם של זוג נשוי הרבה יותר טוב, בכל מובן כמעט, מאשר זוגות אחרים, ידועים בציבור או אחרים. עם זאת, כאמור, במהלך השנים הוגדרו הזכויות גם לזכויות אלו ובפרט זכות ידועה בציבור. 
לפני שנסביר את ההבדלים במיסוי בין זוגות נשואים לכאלה שידועים בציבור, יש להבין מדוע זכויות ידועה בציבור צריכות להיות מוגדרות וברורות. ההסבר לכך הוא מאוד פשוט, בהיעדר קביעה ברורה של זכויות ידועה בציבור, היא עלולה למצוא את עצמה במהלך ועם סיום מערכת היחסים, ללא שום דבר ביד. ייתכן מצב שהגבר יעבוד והאישה לא, ואז היא לא תהנה משום זכויות וכן אם הקשר ייפסק, הוא יוכל לקחת הכל ולהשאיר אותה ללא דבר. זה יפגע בה כלכלית וכן במובנים אחרים. לכן דואגים להגדיר את הזכויות שלה ובכלל של זוגות ידועים בציבור. 
הבדלים בין מיסוי אנשים נשואים לידועים בציבור
כאמור, עם השנים הצטמצמו מאוד הפערים בזכויות ובחובות בין אנשים נשואים לבין ידועים בציבור, יותר בזכות פסיקות של בית משפט ופחות בגלל חקיקה, שאיננה מגדירה את מעמדם של ידועים בציבור. 
בשני מקומות אנחנו יכולים לראות הבדלים בין שני סוגי הקשרים, והם מתייחסים לעניין של מיסוי. ראשית, זוג נשוי נהנה מאפשרות של לקבל פיצוי פיטורים במקרה והם עוברים להתגורר במקום אחר עקב נישואיהם. במקרה של ידועים בציבור, העובד לא זכאי לקבל פיצויים בעקבות כך. 
שנית, זוג נשוי זכאי לקבל נקודות זיכוי במס הכנסה אשר מתייחסות לבני זוג. במקרה של ידועים בציבור זה לא קיים. 
בכל הדברים האחרים, בין אם זה משמורת על הילדים, ומזונות לילדים, אכן שהמצבים הם דומים, במקרה של מזונות אישה, כאן זכויות ידועה בציבור שונות מאשר של אישה נשואה, שכן הגבר לא חייב לשלם לה מזונות. במקרה חלוקת רכוש, הדבר תלוי בכוונת השיתוף ובאופן הוא נקבעו הזכויות על הנכסים השונים. 
יש לציין שמוסדות מדינה שונים, למשל ביטוח לאומי, רואה בידועה בציבור אישתו לכל דבר של הגבר, וכך גם במוסדות נוספים. 

מס פקס בע"מ
רח' החשמונאים 90
קומה 2
תל אביב ת.ד 20445

טל. 03-6966733
פקס. 03-6966744

info@masfax.co.il

 

 

 

אין האמור באתר מהווה יעוץ משפטי, יעוץ מקצועי, חוות דעת, סקירת המצב המשפטי ו/או הדין הרלבנטי.

ליעוץ משפטי ניתן ליצור קשר עם משרד עורכי הדין גולדמן ושות'

הנני מסכים/מסכימה לתקנון האתר.