העיתון המקצועי לענייני מסים

עורכים מקצועיים: יעקב גולדמן, עו"ד. אורי גולדמן, עו"ד
מנהל מערכת: אורי גולדמן, עו"ד

יום ד' 29.06.2022

תסדיר: 2022-06-29

מיסוי פיצויים/תגמולים ממשרד הביטחון

לא מעט ישראלים, בין אם מדובר בחיילים משוחררים, חיילים בסדיר או בקבע, מוצאים את עצמם מגישים תביעות כנגד משרד הביטחון. בדרך כלל מדובר על תביעות שמוגשות בגין תאונות, פציעות, חבלות וכן מקרים של פגיעות נפשיות שנוצרו בזמן השירות הצבאי. 
תביעה נגד משרד הביטחון היא לא דבר פשוט וזול, נדרש להן הרבה מאוד משאבים, זמן, ובעיקר סבלנות. מצד אחד עומד חייל ומצד שני מערכת משומנת שאיננה ממהרת לפתוח את הכיס, מערכת בירוקרטית מאוד, אשר תעשה הכל בשביל שהחייל לא רק שלא יזכה בתביעה, אלא שהוא לא ירצה בכלל להגיש תביעה נגדה. יש לציין שמדי שנה מוגשות אלפי תביעות של חיילים נגד משרד הביטחון בטוענות שונות, לא פעם, מדובר על תביעות בגלל מקרים ישנים שהשפעתם ניכרת גם היום. 
אחת השאלות שעולות בהקשר של תביעה נגד משרד הביטחון היא, בהנחה וקיבלנו פיצויים בעקבות תביעה שהגשנו, מה יהיה גובה המיסוי שנצטרך לשלם בעקבות אותה תביעה? ברור הרי שאנחנו נצטרך לשלם מס מסוים, בדיוק כפי שעובדים נאלצים לשלם מס על פיצויים שהם מקבלים בסיום עבודתם או במידה והם מחליטים למשוך כסף מביטוח פנסיוני. אגב במקרים האלה, המס נועד להרתיע אנשים מלמשוך את הכסף, הרי המטרה של המדינה היא למנוע מצב בו אנשים מושכים כסף מהביטוח הפנסיוני שלהם ולהשאיר אותו שם, כך שיוכלו להשתמש בו כשיזדקנו. 
מה גובה המס שנצטרך לשלם על פיצויים
פיצויים בגין תביעה נגד משרד הביטחון, הם לרוב פיצויים בגין אובדן כושר עבודה, הרי אם אנחנו נפגעים בזמן השירות הצבאי שלנו, בין אם בסדיר ובין אם בקבע או מילואים, אנחנו עלולים לאבד את כושר העבודה שלנו או לקבל אחוז נכות מסוימת שתשפיע על היכולת שלנו לעבוד באופן סדיר. 
במקרה כזה, הוא ימוסה על פי הדרגה הנמוכה של 10 אחוז, אך ייתכן גם שבמקרים מסוימים התובע יקבל פטור על תשלום מס עבור הפיצויים, מסיבות שונות, בין היתר אם הוא לא יגיע לרמת המס או אם הוא יוגדר כנכה שאיננו יכול לעבוד. 
חשוב להדגיש, במידה ולא מקבלים פטור ויש לשלם את המס במלואו, הרי שניתן להגיש בקשה לפריסה של המס על הפיצויים, על מנת שלא יצטרך לשלם הכל בבת אחת. את ההחלטה על כך תקבל נציבות מס הכנסה בהתאם להגשת הבקשה ולמצבו. 

חשוב להבהיר, על מנת לבצע את התהליך כפי שנדרש, יש לשכור את שירותיו של רואה חשבון שמתמחה בתחום וכן של עורך דין אשר מתמחה בכל הקשור למיסוי. מן הסתם, מומלץ גם לקחת בחשבון את כל הנושא לפני שמחליטים לגשת לתביעה נגד משרד הביטחון, שכן גם אם נקבל פיצויים והצדק יהיה לצידנו, הרי שמדובר בתהליך משפטי ארוך, מסורבל ולא תמיד נעים.  

מס פקס בע"מ
רח' החשמונאים 90
קומה 2
תל אביב ת.ד 20445

טל. 03-6966733
פקס. 03-6966744

info@masfax.co.il

 

 

 

אין האמור באתר מהווה יעוץ משפטי, יעוץ מקצועי, חוות דעת, סקירת המצב המשפטי ו/או הדין הרלבנטי.

ליעוץ משפטי ניתן ליצור קשר עם משרד עורכי הדין גולדמן ושות'

הנני מסכים/מסכימה לתקנון האתר.