העיתון המקצועי לענייני מסים

עורכים מקצועיים: יעקב גולדמן, עו"ד. אורי גולדמן, עו"ד
מנהל מערכת: אורי גולדמן, עו"ד

יום ג' 26.10.2021

תסדיר: 2021-10-26

רואה חשבון – איך עושים את הבחירה הנכונה

 
כל מי שמחפש רואה חשבון, בין אם זה כבעל מקצוע עצמאי ובין אם זה לעסק אשר בבעלותו, יכול למצוא בקלות רבה יחסית, רואי חשבון כמעט בכל ישוב בישראל. הרי כיום אנחנו יודעים על אלפי רואי חשבון פעילים, בין אם זה באופן עצמאי ובין אם זה כחלק ממשרדים שעוסקים בתחום.
אך בשביל למצוא רואה חשבון מנוסה ומקצועי, אשר יכול להתאים לצרכים שלנו, עלינו לדעת כיצד לבצע את החיפוש בצורה נכונה ויתרה מזו, עלינו לדעת כיצד לבחור את האיש הנכון. ישנם פרמטרים מסוימים שאנחנו צריכים לשים לב ולהתייחס אליהם. מן הסתם, כל אחד מאיתנו יודע מה החשיבות של עבודתו של רואה חשבון, אנחנו לא יכולים לשכור את שירותיו של איש מקצוע שאיננו עונה לצרכים שלנו.
לפני שנסביר כיצד מבצעים חיפוש בצורה נכונה וכיצד בוחרים איש מקצוע מתאים, צריך לומר, יש לנו אפשרות לבחור בין שלוש סוגים של רואי חשבון. אפשרות אחת, היא לבחור רואה חשבון פרטי שעובד לבד, באופן עצמאי, בדרך כלל מדובר ברואי חשבון שמתאימים לעסקים או בעלי מקצוע קטנים.
אפשרות אחרת היא לבחור במשרד רואי חשבון, פירמות גדולות בתחום. כאן מדובר על משרד שמכיל קבוצה גדולה של רואי חשבון, יועצים, עוזרים ולעיתים אפילו עורכי דין שמתעסקים במסים, חוזים וכדומה. בחירה זו היא אופטימאלית עבור עסקים גדולים, בין אם מדובר בחברות, חנויות, מפעלים ועוד.
אפשרות שלישית היא העסקת רואה חשבון פנימי. מדובר על העסקה של רואה חשבון כחלק בלתי נפרד ממצבת העובדים בעסק. גם כאן, לרוב זה יתבצע בארגונים ובחברות גדולות, הן מאחר והם זקוקים לכך יותר מאשר עסקים קטנים וכן יש להם את המשאבים הכספיים לשלם לו.
כיצד מחפשים ובוחרים רואה חשבון בצורה נכונה
השלב הראשון בחיפוש הוא לקבוע מה חשוב לנו, עם איזה רואה חשבון אנחנו רוצים לעבוד. לשם כך, אנחנו צריכים לקבוע רשימה של פרמטרים בהם הוא צריך לעבוד, למשל, זמינות, נגישות, שעות עבודה, דוחות שעליו להגיש לנו, מיקום, עלויות ועוד.
השלב השני הוא החיפוש בפועל. אנחנו יכולים לעשות את החיפוש באמצעות אתרי אינטרנט שונים שמתעסקים בתחום, בין אם מדובר במנועי חיפוש ומדריכים שקשורים לרואי חשבון, ובין אם מדובר באתרים שעוסקים בהשוואת מחירים בין רואי חשבון שונים. אופציה נוספת היא לעשות את החיפוש דרך רשתות חברתיות, בני משפחה, מכרים ועוד.
השלב השלישי בתהליך הוא סינון מועמדים. הסינון הראשוני ייעשה, שנבחן נקודות מסוימות לגביהם, החל מניסיון, מיקום, זמינות וכדומה וכלה בעליות. אחרי הסינון הראשוני תישאר לנו רשימה מצומצמת של רואי חשבון איתם נקבע פגישה בשביל להכיר אותם לעומק.
בשלב האחרון אנחנו נבחר רואה חשבון שיכול להתאים לנו, מישהו שיש לו מספיק ניסיון, מישהו שיכול להיות זמין עבורנו בכל עת שנרצה, ויגבה מאיתנו עלות כלכלית שמתאימה ליכולות הכלכליות שלנו.
 

 

מס פקס בע"מ
רח' החשמונאים 90
קומה 2
תל אביב ת.ד 20445

טל. 03-6966733
פקס. 03-6966744

info@masfax.co.il

 

 

 

אין האמור באתר מהווה יעוץ משפטי, יעוץ מקצועי, חוות דעת, סקירת המצב המשפטי ו/או הדין הרלבנטי.

ליעוץ משפטי ניתן ליצור קשר עם משרד עורכי הדין גולדמן ושות'

הנני מסכים/מסכימה לתקנון האתר.