העיתון המקצועי לענייני מסים

עורכים מקצועיים: יעקב גולדמן, עו"ד. אורי גולדמן, עו"ד
מנהל מערכת: אורי גולדמן, עו"ד

יום ג' 26.10.2021

תסדיר: 2021-10-26

כל מה שצריך לדעת על החזרי מס לשכירים

שכירים רבים אשר משלמים מס הכנסה דרך מקום העבודה, זכאים לקבל החזרי מס ולא תמיד הם מודעים לכך. מאחר ומנהלי החשבונות במקום העבודה שלהם מנכים משכרם את הסכום אשר מיועד לתשלום המס, לא תמיד יש בידיהם את כל המידע והעובדים לא מדווחים להם על כך, הרי שאותם עובדים לא מקלים זיכויים והם לא מנצלם את האפשרות ליהנות מהחזרי מס. 
בשביל לדעת אם מגיע לכם החזרי מס אפשר לפנות אל משרדי רואי חשבון שיבדקו את הסטטוס שלכם. הרבה פעמים עובדים שכירים עושים זאת, אחרי שהם שומעים על חבר או בן משפחה שקיבל החזרי מס, אף על פי שהוא שכיר, וזאת אף על פי שמקובל לחשוב שרק עצמאים זכאים להחזרים שכאלה. התשובה היא כמובן, גם לשכירים מגיע החזרי מס ברמות שונות. 
בשביל שנוכל לבדוק האם אנחנו זכאים להחזרי מס, יש לשמור את כל תלושי המשכורת וכן תשלומי מס שעשינו במהלך שנת המס האחרונה, יש לבדוק היטב מה הם הסעיפים שמקנים לנו אפשרות לשלם מס יותר נמוך (למשל, אזורי מגורים מועדפים על ידי המדינה, נכויות, מצב משפחתי ועוד), וכן יש לשמור את כל הניירת שקשורה לקופות גמל ולתחומים אחרים שקשורים לעניינים הכספיים. כך משרדי רואי חשבון אליהם נפנה, יוכלו לבדוק בצורה מפורטת וברורה, האם אנחנו זכאים להחזרי מס או לא. 
מי זכאי להחזרי מס? 
בשביל להבין מי זכאי להחזרי מס, צריך לדעת שני דברים, ראשית, הסיבה שאנחנו יכולים למצוא את עצמנו זכאים להחזרי מס, היא בגלל ששילמנו מס וכעת המעביד ניכה מהתלוש שלנו עוד מס, שנית, כי גבו מאיתנו יותר מס ממה שהיה צריך, שלוש, כי אנחנו זכאים להנחות והקלות בתשלום מס. 
על פי המדינה, מי שזכאי להחזרי מס הוא מי שלא עבד עבודה רציפה במשך שנה, וניכוי המס שלו התבצע על בסיס שנה שלמה. כמו כן, מי שלא הצהיר בפני המעסיק על כך שהוא זכאי להקלות והנחות, הרי ייתכן, כפי שציינו שהמעסיק גבה ממנו יותר מס ממה שנדרש, מקרה נוסף הוא, שהמעסיק איננו הכניס את ההקלות והניכויים מסיבות שונות, בלי קשר למה שעידכנו אותו. 
הרבה פעמים משרדי רואי חשבון, מגלים דרכים שונות כיצד למצוא אפשרויות של החזרי מס לשכירים. למשל, אם מתברר שהחלפנו מעבידים ולא עשינו תיאום מס, אם היתה לנו בעיה רפואית (או לבני משפחה מדרגה ראשונה) דבר שהפריע ליכולת שלנו לעבוד במשך שנה רציפה, שינויים במצב המשפחתי, אם מדובר בעולים חדשים, חיילים משוחררים או לחילופין, עובדים שעבדו חלק מהשנה בארץ וחלק בחו"ל. ניתן למצוא גם אפשרות להחזרי מס דרך תשלום באופן עצמאי לקופות גמל, פנסיה וביטוח חיים. 
כאמור, משרדי רואי חשבון ידעו לחפש את הנקודות דרכן אנחנו יכולים לקבל החזרי מס שונים.  

מס פקס בע"מ
רח' החשמונאים 90
קומה 2
תל אביב ת.ד 20445

טל. 03-6966733
פקס. 03-6966744

info@masfax.co.il

 

 

 

אין האמור באתר מהווה יעוץ משפטי, יעוץ מקצועי, חוות דעת, סקירת המצב המשפטי ו/או הדין הרלבנטי.

ליעוץ משפטי ניתן ליצור קשר עם משרד עורכי הדין גולדמן ושות'

הנני מסכים/מסכימה לתקנון האתר.