העיתון המקצועי לענייני מסים

עורכים מקצועיים: יעקב גולדמן, עו"ד. אורי גולדמן, עו"ד
מנהל מערכת: אורי גולדמן, עו"ד

יום ג' 26.10.2021

תסדיר: 2021-10-26

האם אזרחי ארה"ב שלא מתגוררים בה מחויבים להצהיר על הונם?

אזרחי ארצות הברית נדרשים על פי חוק לשלם מיסים גם על הכנסותיהם ברחבי העולם, באופן עקרוני. זאת לעומת מי שאינו נחשב כאזרח או כתושב ארצות הברית, שמחויב לשלם מסים רק על הכנסות שמקורן בתוך גבולות ארה"ב. זאת ועוד: לאחרונה חל הידוק בתחום הפיקוח מטעם רשויות המס האמריקאיות על חשבונות הבנק של אזרחי ארה"ב ברחבי העולם בעקבות חוקי ה-FATCA, והם נדרשים להמציא לבנקים ולמגישי דוחות המס את מספרי ה- Social Security Number האישיים שלהם. לפניכם מדריך להתנהלות נכונה ומושכלת לאזרחים אמריקאים המתגוררים בארץ מול רשויות המס האמריקאיות.
מספר הביטוח הלאומי האישי – Social Security Number – ומשמעותו
מספר הביטוח הלאומי האישי,Social Security Number , מקביל למספר הזהות הישראלי, וכמוהו מהווה נתון קבוע לכל החיים. לעומת מספר הדרכון שמתחלף עם הנפקתו של דרכון חדש, הוא אינו משתנה. בשונה ממספר הזהות הישראלי אשר ניתן לכל תינוק לאחר לידתו, קבלת מספר הביטוח הלאומי האישי בארה"ב כרוכה בפנייה למשרד העוסק בכך. מדובר בנתון אישי בעל משמעות בכל הנוגע לניכויים ולדיווחים בתחום המסים, וכן לפתיחת חשבונות בנק ומימוש הטבות ממשל שונות. מספר זה הוא אמצעי הזיהוי המחייב בכל הנוגע לחובת הדיווח של בנקים זרים על פעילותם הפיננסית של לקוחות שהם אזרחים אמריקאים. 
דו"ח FBAR
אזרחים אמריקאים שבבעלותם חשבונות בנק זרים מחויבים להגיש דו"ח FBAR, Foreign Bank Accounts Reporting, הכולל פירוט של פעילויותיהם החשבונאיות והפיננסיות בחו"ל, בנוסף לדוחות המס השנתיים המוכרים כטופס 1040. בנוסף, מחויבים אזרחי ארה"ב בעלי הגרין קארד, כמו גם כל מי ששוהה מעל 183 יום לשנה בארצות הברית ומחזיק בנכסים כספיים מחוצה לה, להגיש דו"ח בטופס 8938. נכסים אלו כוללים, בין היתר, ניירות ערך, מכשירים פיננסיים וכן אופציות או חוזים עתידיים מול חברות זרות. 

חוק FATCA
 
חוק זה, ששמו הוא ראשי התבות של Foreign Account Tax Compliance Act, מחייב בנקים זרים במדינות השונות ברחבי העולם, כמו גם בישראל, לדווח לממשל האמריקאי על חשבונות ועל נכסים של אזרחי ארה"ב המנוהלים על ידיהם. דיווחים אלו כוללים את שמותיהם ואת מספרי הביטוח הלאומי האישיים של אותם לקוחות, את כתובותיהם וכן פירוט על הסכומים המופקדים. 
 
חשיבותו של ייעוץ מס לאזרחי ותושבי ארה"ב שאינם מתגוררים בה
 
לאור השינויים החוקיים והחמרת הפיקוח והדרישות בכל הנוגע לתשלומי המס מאזרחים אמריקאים שאינם מתגוררים בארה"ב, המחייבים אותם להצהיר על הונם, מומלץ לפנות לרואה חשבון המתמחה בתחום חוקי המיסוי האמריקאים, כדי לקבל ייעוץ מס מקצועי ולמזער את היקפי התשלומים. היכרות מעמיקה עם דקויותיהם של התקנות וחוקי המס החלים על אזרחי ארה"ב ועל תושביה המתגוררים בארצות אחרות, יכולה לחסוך סכומי כסף משמעותיים ולאפשר מימוש הקלות שונות באופן שיפחית את נטל התשלומים באופן מרחיק לכת.  

 

מס פקס בע"מ
רח' החשמונאים 90
קומה 2
תל אביב ת.ד 20445

טל. 03-6966733
פקס. 03-6966744

info@masfax.co.il

 

 

 

אין האמור באתר מהווה יעוץ משפטי, יעוץ מקצועי, חוות דעת, סקירת המצב המשפטי ו/או הדין הרלבנטי.

ליעוץ משפטי ניתן ליצור קשר עם משרד עורכי הדין גולדמן ושות'

הנני מסכים/מסכימה לתקנון האתר.