העיתון המקצועי לענייני מסים

עורכים מקצועיים: יעקב גולדמן, עו"ד. אורי גולדמן, עו"ד
מנהל מערכת: אורי גולדמן, עו"ד

יום ג' 26.10.2021

תסדיר: 2021-10-26

חכם בכביש: התקנת מערכת התרעה מצילת חיים – הדרך הבטוחה לחסכון והוזלת ביטוח רכב

החל משנת 2017 מחייב משרד התחבורה את חברות הביטוח להציע תעריף מוזל יותר של ביטוח החובה, הרלוונטי לרכבים שבהם מותקנת מערכת התרעה מצילת חיים. מערכת זו, המתריעה בפני התנגשות, מתבססת על טכנולוגיות חדשניות יעילות מאד ועל פיתוח המותאם נקודתית לצורכי הרכבים. התקנה של מערכת זו תאפשר לבעלי הרכב לחסוך מאות שקלים בכל שנה בכל הקשור לביטוחי החובה.
להציל חיים, ועל הדרך לחסוך בהוצאות
משנת 2017, כאמור, מחויבות חברות הביטוח בארץ להציע ללקוחותיהן תעריפי ביטוח חובה מוזלים יותר, תעריפים הרלוונטיים לרכבים שבהם מותקנות מערכות מצילות חיים. מערכות מעין אלו יכולות להיות, לדוגמא, כאלו הכוללות מצלמות וגם רדארים המתריעים בפני הנהג על התנגשות עם רכבים אחרים או עם הולכי רגל וגם על סטייה ממסלול נסיעתו של הרכב. התרעות אלו יכולות למנוע תאונות דרכים רבות, או לכל הפחות להקטין את הסיכוי למעורבות בתאונות קשות במיוחד. הליך זה הוא חלק מהמאבק בתאונות הדרכים, מאבק שמתקיים בארץ כבר לא מעט שנים. במסגרת מאבק זה חיפשו יצרני הרכב דרכים יצירתיות לשווק את רכביהם החדשים ומצאו אותם בצורת מערכות בטיחות אינטגרליות.
מערכות הבטיחות של היום מתריעות בפני נהג הרכב על סטייה מנתיב הנסיעה ועל קרבתו המסוכנת לעצמים שונים. היא מתריעה בפניו על הולכי רגל בסביבה ומאפשרת לו להתמודד עם הנסיעה בצורה בטוחה יותר גם כשחלק מהשטח מוסתר. על פי מחקר שבוצע בארץ בנושא זה, נמצא כי מספר התאונות שבהן יש נפגעי גוף ברכבים שבהם מותקנות מערכות בטיחות כאלה נמוך ב-38 אחוזים ממספר התאונות ברכבים ללא מערכות כאלו. מדובר בנתון מרשים, שהופך את מערכות הבטיחות לפתרון מצוין עבור רבים. 
רוכשי רכבים חדשים בעלי מערכת בטיחות מובנית יזכו מעתה והלאה בהנחה אוטומטית בעלות ביטוח הרכב, כמו ביטוח רכב של הפניקס. עבור רכבים שבהם לא הותקנה מערכת כזו, תהיה אפשרות להתקינה כדי לקבל התרעות על התנגשויות. כדי לזכות בהנחה הזו, על הלקוח ליידע באופן יזום את חברת הביטוח שבה הוא בוחר לבטח את רכבו, שברשותו מערכת בטיחות המתריעה בפני התנגשות. הדבר רלוונטי לא רק לביטוח החובה, אלא גם לביטוח המקיף לרכב. 
לסיכום
אין ספק שמדובר בהליך נהדר עבור בעלי הרכבים, ולא רק מבחינה כלכלית. מעבר לעובדה שזהו פתרון מצוין למי שרוצה להוזיל את עלויות הביטוחים השנתיות, זהו פתרון מציל חיים. מערכות הבטיחות לרכב המותקנות ברכבים החדשים וגם כאלו שניתן להתקינן בחלק מהרכבים הישנים יותר, מצמצמות באופן משמעותי את הסיכוי למעורבות בתאונת דרכים. הנהג מקבל התרעה במהלך הנסיעה ובשל כך יכולה להימנע תאונה חמורה. חברות הביטוח מאמצות זאת ומציעות כיום ביטוחים בתעריפים אטרקטיביים מאד, הרלוונטיים לרכבים שבהם מותקנות מערכות אלו. הלקוח נהנה מהוזלה משמעותית, ובמקביל – מרמת בטיחות גבוהה הרבה יותר בזמן הנסיעה. את מערכות הבטיחות הללו מייצרות חברות מובילות המתמחות בכך, והן משלבות טכנולוגיות חדשניות ומתקדמות במיוחד. 

 

מס פקס בע"מ
רח' החשמונאים 90
קומה 2
תל אביב ת.ד 20445

טל. 03-6966733
פקס. 03-6966744

info@masfax.co.il

 

 

 

אין האמור באתר מהווה יעוץ משפטי, יעוץ מקצועי, חוות דעת, סקירת המצב המשפטי ו/או הדין הרלבנטי.

ליעוץ משפטי ניתן ליצור קשר עם משרד עורכי הדין גולדמן ושות'

הנני מסכים/מסכימה לתקנון האתר.