העיתון המקצועי לענייני מסים

עורכים מקצועיים: יעקב גולדמן, עו"ד. אורי גולדמן, עו"ד
מנהל מערכת: אורי גולדמן, עו"ד

יום ג' 26.10.2021

תסדיר: 2021-10-26

4 דברים שכל מי שמתכנן לקחת משכנתא חייב לדעת

הגיע הרגע המיוחל וסוף סוף, אחרי עבודה קשה של שנים, ויתור על מותרות לצורכי חיסכון ואולי גם קצת עזרה מההורים למי שהתמזל מזלו – אתם מתכוונים לרכוש דירה. עברתם על אתרי הנדל"ן, ריחרחתם בשכונות שמעניינות ומצאתם את דירת החלומות. וכאן מגיעה הנקודה בה אתם צריכים להתחיל לחשוב על משכנתא. בהנחה שאין לכם את כל ההון הנדרש לרכישת הדירה, גם אתם, כמו מרבית רוכשי הדירות בישראל, תיאלצו לקחת הלוואה מהבנק לפחות לחלק מהסכום.
המחשבה על כך מטרידה אתכם כי מעולם לא לקחתם משכנתא ואתם לא כל כך יודעים איך זה עובד, מי נגד מי, מה מומלץ ומה פחות. כדי להקל עליכם ולאפשר לכם לצאת לדרך עם מידע התחלתי, סיכמנו עבורכם 4 עקרונות שאתם חייבים להכיר לפני שאתם לוקחים משכנתא.
 
1. עוד לפני בירור לגבי משכנתא בבנק – ערכו בדיקה עצמאית
זה נכון שמשכנתא זה דבר מלחיץ ובשלב זה אף עשוי להישמע לכם קצת גדול עליכם. מאד מפתה ללכת לבנק, להנהן בלי להבין חצי מהנאמר ופשוט לחתום איפה שצריך. אבל כידוע, הבנקים אינם תמיד צדיקים גדולים וגם להם יש אינטרסים משלהם. לכן, לפני שאתם הולכים לבנק, תלמדו את הנושא, תקראו מאמרים, תתייעצו עם מנוסים מכם ואפילו תבדקו מהו סכום המשכנתא שאתם יכולים לקחת ובאלו תנאים. ניתן לעשות זאת בקלות אונליין באמצעות מחשבון משכנתא. כאשר כל הנתונים בידיכם – זה הזמן ללכת לבנק.
 
2. אל תחתמו על חוזה בלי לקבל אישור למשכנתא
לפעמים מרוב התלהבות על כך שמצאתם דירה לטעמכם וחוסר רצון לאבד אותה למישהו אחר, אתם עשויים לרצות לחתום על חוזה הרכישה מייד, עוד טרם קיבלתם אישור למשכנתא מהבנק. אבל זו טעות שעלולה לעלות לכם הרבה כסף – כי אם הבנק בסופו של דבר לא יאשר את המשכנתא, תידרשו לשלם קנס של 10-15 אחוזים משווי הרכישה שלא קרתה. לכן, דאגו לקבל לכל הפחות אישור עקרוני מהבנק לפני שאתם רצים לחתום על חוזה. בנוגע לחוזה, חשוב מאוד לדעת ממה להיזהר כשחותמים על הסכם רכישת דירה, ולחתום רק לאחר שבדקתם היטב ואתם יודעים בדיוק על מה אתם חותמיים.
 
3. בדקו כמה בנקים – לא רק את הבנק שלכם
רוב האנשים יסתפקו בלפנות אל הבנק שלהם לקבלת משכנתא, ואף לא בהכרח יידעו שיש אפשרות אחרת. אך למעשה ניתן – ורצוי – לעשות סקר שוק במספר בנקים ולראות מהם התנאים שהם מציעים, ולו בשביל שתוכלו להתמקח עם הבנק שלכם. בכל מקרה, תמיד טוב לדעת שהבנק שלכם הוא לא האפשרות היחידה ושאתם חופשיים לבחור במי שמציע לכם את התנאים הטובים ביותר מבין הבנקים הנותנים משכנתאות.
 
4. שקלו להיעזר ביועץ משכנתא
יתכן שלא ידעתם זאת, אבל יש באפשרותכם לשכור יועץ משכנתא חיצוני שיסביר לכם את כל הפרטים הקטנים, יבנה עבורכם תמהיל משכנתא המתאים לצרכים שלכם, ינהל עבורכם מכרז בין מספר בנקים להשגת התנאים הטובים ביותר ויתפעל עבורכם את כל הביורוקרטיה של המשכנתא. אם אתם חוששים מכל המספרים והניירת זה יכול להיות קיצור דרך נהדר עבורכם. עם זאת, נהגו בזהירות ובחשדנות הראויות, קחו המלצות ליועצי משכנתאות רק מאנשים שאתם סומכים עליהם, ובדקו את היועצים בעצמכם. ודאו שהיועץ אמין ופועל לטובתכם ולא לטובת עצמו והבנק, זמין לכם בטלפון ובמייל ולפגישות, ולא מבטיח הבטחות מופרזות שאינו יכול לקיים.

מס פקס בע"מ
רח' החשמונאים 90
קומה 2
תל אביב ת.ד 20445

טל. 03-6966733
פקס. 03-6966744

info@masfax.co.il

 

 

 

אין האמור באתר מהווה יעוץ משפטי, יעוץ מקצועי, חוות דעת, סקירת המצב המשפטי ו/או הדין הרלבנטי.

ליעוץ משפטי ניתן ליצור קשר עם משרד עורכי הדין גולדמן ושות'

הנני מסכים/מסכימה לתקנון האתר.