העיתון המקצועי לענייני מסים

עורכים מקצועיים: יעקב גולדמן, עו"ד. אורי גולדמן, עו"ד
מנהל מערכת: אורי גולדמן, עו"ד

יום ש' 11.07.2020

תסדיר: 2020-07-11

כספים אבודים - איך אנחנו לא מודעים מספיק על איפה הכסף שלנו באמת

כשאנחנו שומעים את הביטוי כספים אבודים, הרבה פעמים אנחנו מתקשים להבין, איך זה יכול להיות. הרי אנחנו מניחים שאנחנו יודעים, בדרך כלל, איפה נמצא כל שקל שיש לנו, על מה אנחנו מבזבזים את הכסף, היכן אנחנו משקיעים וחושכים אותו. אך האמת היא שזה לא בדיוק כך. 
כספים אבודים הוא מושג נרחב, אשר מתייחס לכספים שבמהלך השנים הצטברו לנו במקומות שונים, ואין לנו מושג היכן, כמה וכיצד זה קרה. כפי שנוכל לראות מיד, ייתכנו שורה של מצבים בהם אנחנו יכולים ליהנות מאותם כספים, אם רק נשתמש בכלים הנכון לאיתורם. 
כספים אבודים יש לציין, ניתן לאיתור באמצעים שונים, החל מאתרי אינטרנט שונים, כולל כאלה שמפעיל משרד האוצר ומאפשר לנו לדעת היכן וכמה כסף אבוד יש לנו, המשך ביועצי מס, יועצים פנסיונים וגורמים מקצועיים אחרים שיכולים לעזור לנו למצוא ולשחרר את הכספים הנ"ל וכלה בעורכי דין, אשר במקרים מסוימים נידרש לשירותם לשם כך. 
כספים אבודים, וזה חשוב לדעת, הם כספים ששייכים לנו, ואנחנו רק צריכים להוכיח זאת. לא מדובר בכספים שאנחנו יכולים להשיג אם נעבוד או כל דבר אחר, אלא מדובר בכספים שבאמת שייכים לנו ועם הזמן נשכחו או איבדנו בהם עניין מסיבות שונות. יש לציין גם, שבמקרים רבים, מדובר על כספים שנמצאים בתוכניות אשר צברו ריביות, ועל כן הסכומים שמגיעים לנו, גבוהים מאלה שחשבנו בתחילה. 
מה אלה כספים אבודים ולמה אנחנו לא מודעים לכך שהם קיימים 
ניתן לחלק את התחום של כספים אבודים ל-4 קבוצות עיקריות:
כספים אבודים בחסכונות פנסיוניים – נניח ופתחנו בעבר תוכניות או שפתחו לנו תוכנית במקום עבודה ולא העברנו את הכספים אל התוכנית הנוכחית שלנו, הרי שהכסף נשאר שם ומחכה שנמשוך או נעביר אותו. 
כספים אבודים בחשבונות בנק – מדובר על חשבונות ותוכניות בנקאיות לא פעילים. דוגמא קלאסית לכך היא, אם פתחנו חשבון בנק למטרה ספציפית ולא סגרנו אותו או לא נגענו בו מהיום שהחשבון נפתח. אז סביר להניח שנשכח מקיומו. עלינו לפנות לבנק ולמשוך את הכסף. 
כספים בחסכונות – בדומה לחשבונות בנק לא פעילים, ייתכן מאוד שפתחנו בעבר תוכנית חסכון, הפסקנו להפקיד אליה ולא משכנו אותו, אז הכסף יושב בתוכנית, ייתכן והוא צובר ריבית ומחכה לנו. 
כספים מירושות – מדובר על כספים שקשורים לתוכניות חסכון, חשבונות בנק, ביטוחי חיים של קרובי משפחה אשר הורישו לנו אותם ולא נגענו בהם. עם זה בגלל שאחרי השבעה לא הרגשנו פנויים לכך רגשית ושכחנו מזה, עם זה בגלל שלא מצאנו בזמנו את הניירת והפסקנו להתעסק מזה ועם זה מסיכות אחרות. 
בכל מקרה, הרבה פעמים כספים אבודים נשכחים מאיתנו כי אנחנו לא מקדישים להם מספיק תשומת לב ולפעמים זה נובע מהעובדה שאין מי שדאג להזכיר לנו את קיומם. כעת הגיע הזמן שנתעסק בהם. 
 

 

 

 

אין האמור באתר מהווה יעוץ משפטי, יעוץ מקצועי, חוות דעת, סקירת המצב המשפטי ו/או הדין הרלבנטי.

ליעוץ משפטי ניתן ליצור קשר עם משרד עורכי הדין גולדמן ושות'

הנני מסכים/מסכימה לתקנון האתר.