העיתון המקצועי לענייני מסים

עורכים מקצועיים: יעקב גולדמן, עו"ד. אורי גולדמן, עו"ד
מנהל מערכת: אורי גולדמן, עו"ד

יום ו' 30.10.2020

תסדיר: 2020-10-30

ועדת הכספים אישרה הרחבת חובת הדיווח המפורט והמקוון למע"מ

גירסה להדפסהגירסה להדפסה
מספר הגיליון: 
682
תאריך: 
21/11/2013

♦ ביום 19.11.13 , בתום דיון סוער, אישרה ועדת הכספים של הכנסת לקריאה שניה ושלישית מספר סעיפים מתוך הצעת החוק להעמקת גביית המסים והגברת האכיפה (ייעול אמצעי הגבייה והדיווח), התשע"ג-2013. בקצרה יוזכר, כי הצעת החוק נועדה לחזק את היכולת של רשות המסים בהתמודדות עם ההון השחור ועבריינות המס באמצעות מנגנונים שונים ומחמירים (ר' סקירת הצעת החוק).

 

 ♦ביום 19.11.13 אושרו הנושאים, כדלקמן:

 

1.       החלת דווח מקוון על רוב העוסקים במשק-  יחידים וחברות בעלי מחזור של 1.5 מיליון ₪ בשנה ומעלה, יחויבו בדיווח מקוון מפורט של הוצאות והכנסות (תשומות ותפוקות). בתחולה משנת 2014.

 

2.       כמו כן, אישרה הוועדה תיקון מקל במתווה יישום הדיווח המפורט לשנת 2014- לפיו חובת הגשת הדו"ח המפורט כדו"ח תקופתי תחול בשנת 2014 על עוסקים שמחזור עסקאותיהם 4 מיליון ש"ח ומעלה בלבד. ללא התיקון האמור, היו אמורים כלל העוסקים החייבים בדיווח מפורט להגיש את הדו"ח המפורט כדו"ח תקופתי, החל מינואר 2014.

 

3.       הופחת הקנס החודשי - בגין עיכובים בהגשת הדו"ח המקוון מ- 1,700 ₪ בהצעת החוק המקורית ל- 600 ₪ בלבד.    

 

 ♦יצויין, כי התיקונים אושרו בתום דיון סוער, ולאחר עימות חריף שנתגלע בין "המייצגים", רואי החשבון ויועצי המס, לנציגי רשות המיסים.

הוויכוח נסב הן לגבי ההוראה המרחיבה החדשה שקידמה רשות המיסים בהליך החקיקה, ולפיה יחויבו כל הנישומים במשק, בין יחידים שכבר בהסדר ובין חברות, בדיווח מקוון. הויכוח אף התקיים לגבי הסכומים, ובמיוחד על הורדת הרף שמחייב אותו מ- 2.5 מיליון ₪, כפי שנקבע בפשרה בקדנציה הקודמת, ל- 1.5 מיליון ₪ בהצעה הנוכחית.

 

 ♦לטענת המייצגים, מדובר בצעד שנועד להפחית עלויות ושעות עבודה לרשות המיסים שחסר לה כוח אדם. אנשי רשות המיסים טענו מנגד, כי מדובר בצעדי ייעול, שבין כה וכה כבר חלים על נישומים יחידים.

 

 ♦יצויין, כי כיום חלה חובת הדיווח המפורט על עוסקים שמחזור עסקאותיהם 2,500,000 ₪ בלבד, כשתיקון החוק יביא לתוספת של כ-15,000 עוסקים למעגל הדיווח המפורט למע"מ. במסגרת הדיווח המפורט נדרשים עוסקים למסור את פירוט החשבוניות שעליהן דווחו כתשומות למע"מ והוא מאפשר לרשות המסים להצליב את הנתונים עם נתונים שנמסרו על ידי עוסקים אחר ולאתר פעילות חשודה בפשטות רבה יותר, ובכך מהווה כלי מרכזי במאבק בתופעת החשבוניות הפיקטיביות ובהון השחור.

 

  לעמדת לשכת רואי החשבון , כפי שפורסמה באתר הלשכה, המשמעות של ההחלטה שעברה היא המשך המגמה של השתת עלויות עבודה על
ציבור רואי החשבון המייצגים
. ובנוסף הושמעה ביקורת כי הנטל ייפול על העסקים הקטנים.

 

 

 

 

 

אין האמור באתר מהווה יעוץ משפטי, יעוץ מקצועי, חוות דעת, סקירת המצב המשפטי ו/או הדין הרלבנטי.

ליעוץ משפטי ניתן ליצור קשר עם משרד עורכי הדין גולדמן ושות'

הנני מסכים/מסכימה לתקנון האתר.