העיתון המקצועי לענייני מסים

עורכים מקצועיים: יעקב גולדמן, עו"ד. אורי גולדמן, עו"ד
מנהל מערכת: אורי גולדמן, עו"ד

יום ג' 26.10.2021

תסדיר: 2021-10-26

האם "פרשת רשות המסים 2" (דוד ואנונו) תיפתח מחדש בביהמ"ש העליון ?

גירסה להדפסהגירסה להדפסה
מספר הגיליון: 
652
תאריך: 
21/02/2013
 
 ♦ ביום 5.9.11 הורשע דוד ואנונו, שהיה מנהל מחלקת חקירות שטח ומודיעין לשעבר ברשות המסים, בשורה של עבירות שעניינן קבלת שוחד, בפרשה שכונתה בזמנו "פרשת רשות המסים 2".
ביהמ"ש המחוזי בתל אביב, כב' הש' דוד רוזן, ניתח, בין היתר, את עדותו המרכזית של עד המדינה יוחאי יעיש (עד המדינה גם בפרשת הזמר קובי פרץ) וקבע, כי התרשמות בלתי אמצעית מעדותו בבית המשפט מתיישבת עם ניתוח ענייני של דבריו.
 
על סמך ההרשעה כאמור גזר ביהמ"ש המחוזי על ואנונו עונש חמור של 6 שנות מאסר בפועל (!), שנת מאסר על- תנאי וקנס של 750 אלף ₪.
 
על ההרשעה כאמור הגיש ואנונו ערעור לביהמ"ש העליון, ע"י עורכי הדין ירון גיגי, שלמה גיגי וסתיו סער. בהתאם לערעור של ואנונו, הצטברו בצוות ההגנה, מידעים חדשים אשר הוגשו לביהמ"ש במסגרת בקשה להוספת ראיות, שעלולה לשנות את הבסיס להרשעה של ואנונו. במרכז הפרשה עמד עניינם של הזמר קובי פרץ, ושל אמרגנו, יוחאי יעיש. האמרגן הפך להיות עד מדינה בתיק.
 
השופט, דוד רוזן, כותב בהכרעת הדין: "הנה כי כן, התרשמותי הבלתי אמצעית מעדותו של יוחאי יעיש בבית המשפט, מתיישבת עם ניתוח ענייני של דבריו. יוחאי יעיש עלה לדוכן העדים, לאחר שחתם הסכם "עד מדינה". יוחאי יעיש בחר להעיד אמת במסגרת ההסכם הנ"ל. לאחר שבחנתי עדותו, הגעתי לכלל מסקנה שמדובר בעד שהעיד אמת לאמיתה, וניתן להישען על עדותו בבית המשפט".
 
לטענת ב"כ של ואנונו, אחרי הגשת הערעור, פורסם בכלי התקשורת השונים שיעיש קיבל פעם נוספת מעמד של עד מדינה, במסגרת חקירה אשר התנהלה נגד הזמר קובי פרץ, ברשות המיסים. לפיכך, בשל נקודת ההשקה לתיק ואנונו, פנו לפרקליטות בבקשה לעיין בחומר החקירה בתיק המתנהל נגד פרץ.
 
לטענת ב"כ של ואנונו, בהודאותיו במסגרת פרשת פרץ, סיפר יעיש לחוקריו, על כך ששיקר במצח נחושה על דוכן העדים במשפטו של ואנונו, זאת לדבריו, מאחר וכך סוכם בין בא כוחו ובין פרקליטת המחוז דאז.

לשאלת החוקר בתיק פרץ, "זאת אומרת, בבית המשפט, במשפטו של דוד ואנונו, מסרת גרסה לא נכונה על העניינים הכספיים של קובי פרץ וזאת על פי סיכום שלך מראש?", עונה יעיש במילה אחת: "בדיוק".

בנוסף, לטענת ההגנה, התברר בדיעבד, כי במשרדי הפרקליטות נותרו 13 קרגלים של חומרי חקירה, שלא הוגשו בשעתו להגנה בעת התנהלות המשפט נגד ואנונו. תזכורת: השופט רוזן, שדן בתיק ואנונו, ביטל בזמנו כתב אישום ב"פרשת הדסק הרוסי", בין היתר, בשל אי העברת חומר חקירה בהיקף רב לנאשמים, גם כן בתיק של פרקליטות מיסוי וכלכלה.
 
ביום 26.2.13 קבוע הדיון בערעור בפני הרכב בביהמ"ש העליון. נעדכן... 

מס פקס בע"מ
רח' החשמונאים 90
קומה 2
תל אביב ת.ד 20445

טל. 03-6966733
פקס. 03-6966744

info@masfax.co.il

 

 

 

אין האמור באתר מהווה יעוץ משפטי, יעוץ מקצועי, חוות דעת, סקירת המצב המשפטי ו/או הדין הרלבנטי.

ליעוץ משפטי ניתן ליצור קשר עם משרד עורכי הדין גולדמן ושות'

הנני מסכים/מסכימה לתקנון האתר.