העיתון המקצועי לענייני מסים

עורכים מקצועיים: יעקב גולדמן, עו"ד. אורי גולדמן, עו"ד
מנהל מערכת: אורי גולדמן, עו"ד

יום ד' 10.08.2022

תסדיר: 2022-08-10

קנס שהוטל על מוריש יחול על יורש

גירסה להדפסהגירסה להדפסה
מספר הגיליון: 
696
תאריך: 
27/03/2014
מחבר: 

אורי גולדמן, עו"ד

אורי גולדמן, עו"ד

עו"ד אורי גולדמן (שותף - מנהל), בעל השכלה של יועץ מס, מתמחה במיסים (אזרחי ופלילי),באיסור הלבנת הון ועבירות צווארון לבן,
כחלק מנושא זה מתמחה בתת נישה של ייצוג נותני שירותי מטבע (צ'יינגי'ם), חובות דיווח של נותני שירות עסקי, בנושא הימורים באינטרנט,
ועדות עיצומים ועוד. בעל ניסיון ביצוג בתיקי חילוט מורכבים, כולל חילוט זמני, שיחרור תפוסים, ליווי תיקים רחבי היקף המתבצעים במסגרת צח"מ ועוד.

האם קנס פלילי שהוטל על מוריש יחול על יורש ? זו היתה השאלה שהעסיקה את בית המשפט העליון בענין המנוח שלמה ולד בע"פ 1522/12 ביום 27.1.14.
 
ביום 9.1.2012 הורשע המנוח (המערער) בעקבות הסדר טיעון, בבית המשפט המחוזי בתל-אביב (כב' השופט ח' כבוב) ב-ת"פ 410-02-11 בעבירות לפי חוק ניירות ערך ולפי חוק העונשין. גזר הדין כלל עונש בן 17 חודשי מאסר, קנס כספי בסך 500,000 ₪ או 18 חודשי מאסר תחתיו, ו-18 חודשי מאסר על תנאי.
 
הערעור שהוגש לבית המשפט העליון נסב כנגד גזר הדין, אולם לאחר פטירת המערער תוקן כך שהוא מופנה כנגד רכיב הקנס הכספי בגזר הדין בלבד. בנעליו של המערער המנוח בא יורשו, בנו של המערער (בהתאם להוראת תקנה 36 לתקנות סדר הדין הפלילי, התשל"ד-1974).
 
בגזר הדין נקבע, כי הקנס הכספי ישולם ב-20 תשלומים שווים החל מיום 1.1.2013. המערער המנוח החל בתשלום הקנס ונפטר ממחלה ביום 31.3.2013.
 
בערעורו טען ב"כ המערער כנגד רכיב הקנס הכספי בגזר הדין, וטען, בין היתר, כי גזר הדין כלל חלופה של מאסר במקום קנס, וכיוון שלא ניתן לאסור את העזבון, אין עוד אפשרות לגבות את הקנס.
 
לטענת המערער, מאחר וגזר הדין קבע בצד הקנס הכספי חלופת מאסר של 18 חודשים, יכול היה המערער לבחור לרצות את תקופת המאסר ולא לשלם את הקנס. לשיטת ב"כ המערער, מאחר ואפשרות זו אינה עומדת בפני עזבונו של המערער, דין הקנס להתבטל.
 
ביהמ"ש העליון קבע, כי קנס כספי המוטל על נאשם שהורשע אינו מתבטל עם מותו. סעיף 1 לחוק המרכז לגביית קנסות, אגרות והוצאות, התשנ"ה-1995 מגדיר "קנס שהטיל בית משפט" כחוב לאוצר המדינה. סעיף 3(א) לאותו חוק מגדיר כי הליכי גבייה יינקטו לגבי "חוב שלא שולם במועדו", ומכאן שהחוב הוא חוב מרגע הטלתו, גם בטרם הגיע מועד תשלומו. משהוטל הקנס הוא הופך חוב אזרחי למדינה, שפירעונו מוטל על עיזבון הנאשם. מכאן, שאין בפטירתו של המערער כדי לשחרר את עזבונו מהחוב הנובע מהקנס.
 
בהחלטתו הפנה ביהמ"ש העליון את המערער גם לע"פ 2636/12 עזבון המנוח שלוש נ' מדינת ישראל (5.3.2013).
 
ובמילים אחרות ביהמ"ש העליון (כבוד המשנה לנשיא מ' נאור כבוד השופטת ע' ארבל כבוד השופט נ' סולברג) קובע, כי :
קנס המוטל על המוריש – יחול על היורש, אלא אם היורש הסתלק מהעיזבון.

מס פקס בע"מ
רח' החשמונאים 90
קומה 2
תל אביב ת.ד 20445

טל. 03-6966733
פקס. 03-6966744

info@masfax.co.il

 

 

 

אין האמור באתר מהווה יעוץ משפטי, יעוץ מקצועי, חוות דעת, סקירת המצב המשפטי ו/או הדין הרלבנטי.

ליעוץ משפטי ניתן ליצור קשר עם משרד עורכי הדין גולדמן ושות'

הנני מסכים/מסכימה לתקנון האתר.